Kreatywność na zawołanie

Dzisiejszym tematem będzie kreatywność. Dość trudny temat dla większości osób, dla mnie też.

Znam osobiście parę osób, które z myśleniem kreatywnym nie mają najmniejszego problemu. Tylko pozazdrościć takiej umiejętności. Całe szczęście można się tego nauczyć.

Miałam przyjemność gościć na evencie prowadzonym przez Marcina Osmana w Bydgoszczy. Marcin jest doświadczonym szkoleniowcem. Jego szkolenia nastawione są na pomoc w rozwiązywaniu problemów tak, aby uczestnicy mogli osiągnąć swoje zamierzone cele. Autor bestsellerowej książki "Biznes Ci ucieka". Zatem, śpieszmy się kochać biznes, bo tak szybko ucieka.

Foto: www.stressfree.pl
A czym dla Was jest kreatywność?
Czy potraficie odpowiedzieć sobie na to pytanie?
Podjęłam się wyzwania i wypowiedziałam się na forum. Moja odpowiedź była następująca:
"Kreatywność jest całkiem nowym spojrzeniem na dany pomysł lub problem, tak aby znaleźć inne opcje i rozwiązania." Tak ja to rozumiałam, lecz kolega zupełnie inaczej do tego podszedł. Powiedział, że kreatywność to: "Łączenie ze sobą dwóch przeciwstawnych rzeczy lub osadzanie osób w takim środowisku, w którym na co dzień się nie znajdują, bo wtedy te osoby patrzą na daną sytuację z całkiem innego punktu." I całe szczęście nasze odpowiedzi były prawidłowe.

To, czego świadkiem byłam później, nadaje się tylko do jak najszybszego nauczenia się myślenia w sposób kreatywny. Robiliśmy pewne ćwiczenie, nazwy nie będę zdradzać. Polegało na tym, aby odnaleźć swoją pasję i umiejętności twarde. Tak je połączyć, aby dawały nam nasz końcowy cel.
Na przykładach uczestników były one omawiane i wtedy dosłownie zostaliśmy zasypani różnymi pomysłami, jak je zrealizować. To wszystko dlatego, że Marcin jest znany ze swojego niestandardowego myślenia. Te wszystkie pomysły zostawały dosłownie "wylewane z ust" jeden po drugim. Wprawiając wszystkich w podziw. Niesamowite jak szybko można myśleć ;)

Jeśli kiedyś trafi Wam się okazja, by móc uczestniczyć na evencie Marcina to zachęcam Was do skorzystania, bo według mnie naprawdę warto. Młody człowiek z ogromnym doświadczeniem w biznesie. Od takich ludzi warto się uczyć :) 

A dlaczego kreatywność w dzisiejszych czasach jest taka ważna?
W dzisiejszych czasach w szkołach uczą nas, jak i nasze  dzieci, myślenia schematycznego, które coraz mniej się przydaje, a co gorsza nie przygotowuje na nadchodzące zmiany.  Ważne jest to, że każdy człowiek rodzi się z kreatywnością, lecz jest ona zabijana, kiedy my jesteśmy jeszcze dziećmi. Jak to się odbywa?
To dorośli i ich słowa, przekonania, schematy i wmawianie nam, że czegoś się nie da zrobić.
W miarę naszego wzrostu zaczynamy rozumieć znaczenie tych słów i całkiem nieświadomie kodujemy te informacje. Co daje początek powolnemu uśmiercaniu  naszej kreatywności. 

Miejcie to na uwadze, aby za bardzo nie niszczyć tego daru u swoich dzieci. A sami możecie się w tym kierunku doskonalić. Powodzenia.
Share this:

, , ,

KOMENTARZE

9 komentarze:

 1. Super napisane;) ja zawsze mam problem ze zrobieniem czegoś nie potrafię być kreatywna i oryginalna :(http://aniapodlecka.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się bardzo,że się podoba :) Jeśli będziesz miała okazje wziąć udział w evencie Marcina Osmana to zachęcam :) A jeśli nie, to polecam książkę pod tytułem " Kreatywność na zawołanie" Todda Henrego :) będziesz zadowolona :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie ta ksiazke mozna kupic?

   Usuń
  2. Droga Kasiu zapraszam Cie o tutaj 😊 http://osmpower.pl/pl/p/Kreatywnosc-na-zawolanie.-Jak-odkryc-i-rozwinac-wewnetrzna-moc-tworcza/127

   Usuń
 3. Hej Basia! Tekst bardzo przyjemnie się czyta, a to ważne:) Mega spodobała mi się parafraza ,,spieszmy się kochać biznes... " :D Cały wpis jest dobrym wprowadzeniem dla ludzi, którzy nigdy pewnie nie pomyśleli, że mogą być kreatywni. Dziękuję również za cytat <3 . Kibicuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bartku nie mogłam ominąć Twojej wypowiedzi, lecz jak sam zauważyłeś część z niej pominęłam ;-) :-P . Mam nadzieję, że mój artykuł będzie zachętom do bycia kreatywnym. Kibicuj, kibicuj :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na szczęście należę do osób kreatywnych. W szkole natrafiłam na świetnych nauczycieli, którzy nie zabijają w nas kreatywności a wręcz przeciwnie nakłaniają do myślenia właśnie w taki sposób ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale mieć takich nauczycieli. Wielką szkodą jest to, że w większości szkół jednak uczą schematu, który się już do niego nie przydaje. Gratuluję takich nauczycieli i tego, że nauczono Cię kreatywnego myślenia. Ja nadal się uczę ;)

   Usuń